SVÁTOST EUCHARISTIE
"Svatá
eucharistie dokončuje uvedení do křesťanského života. Ti, kteří
byli povýšeni k důstojnosti královského kněžství a biřmováním
mnohem hlouběji připodobněni ke Kristu, se prostřednictvím
eucharistie podílejí spolu s celým společenstvím na samotné
oběti Pána" (KKC
1322).
Slavení eucharistie
Ke svátosti eucharistie čili ke svatému přijímání může přistoupit ten kdo je pokřtěn, na přijetí této svátosti byl připraven, nežije v těžkém hříchu ani není podroben nějakému církevnímu trestu, který by ho z této svátosti vylučoval, a pokud není svobodný či ovdovělý žije v církevně platném manželství.
Toto jsou jisté právní hranice pro účast na přijímání při slavení eucharistie, které však nemají setřít mnohem základnější skutečnost, že eucharistie je slavením společenství s Kristem a skrze něho slavením společenství s úplně všemi, těmi nejposlednějšími a nejvyloučenějšími, jak to nádherně vykládá Raniero Cantalamessa v jednom ze svých kázání.

Ke svatému přijímání jde člověk zpravidla při mši, které se účastní. Pokud by z nějakého důvodu byla v určitý den na mši dvakrát nebo vícekrát, může přistoupit ke svatému přijímání ještě jednou. Za zákla-dní se jinak považuje účast na mši jedenkrát týdně, v neděli.
Před přijetím eucharistie se dodržuje jednohodinový půst od jídel a nápojů a výjimkou léků a obyčejné vody. U nemocných, kterým se eucharistie donáší, tento půst není nutný.
Příprava k prvnímu přijímání
K prvnímu svatému přijímání se připravují většinou děti v mladším školním věku.
Pokud byl někdo pokřtěn jako dítě a pak po léta svoji víru nepraktikoval, k prvnímu přijímání se pak připravuje po-dobně jako ti, kdo se v dospělosti připravují na křest.

Pokud někdo víru praktikovat začal a pak se na čas od Boha či od církve odklonil, základním krokem přípravy na nové přijetí eucharistie je pak slavení svátosti smíření (viz část Svátost smíření).
FOTOGRAFIE převzaty od ČLOVĚK A VÍRA https://www.clovekavira.cz/